Херсонський міський суд Херсонської області визнав місцеву жительку винною у колабораціонізмі.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 28 квітня.
Під час окупації міста Херсона в вересні 2022-го жінка була учасницею так званої «дільничної виборчої комісії №102», що діяла на території Херсонського ліцею №31.
Із 23 по 27 вересня проводився псевдорефрендум про приєднання Херсонської області до Російської федерації. Члени виборчої комісії на площі біля центрального входу до Центрального ринку видавали людям бюлетені для голосування.
Колаборантку впізнали на відео, поширеному в телеграм-каналах. У сюжеті йдеться про роботу «міжнародних спостерігачів» в окупованому Херсоні під час референдуму.
На відео видно стіл, на якому так звані «члени комісії» розкладають бюлетені, зокрема, жінку в медичній масці.
Обвинувачена не визнала вину. Запевнила, що у незаконному референдумі участі не брала, на голосування не ходила. Сказала, що на відеозаписі в медичній масці не вона.
У судовому засіданні свідком була громадянка, яку також судять за роботу на так званому референдумі. Вона розповіла, що за це платили гроші. Оскільки на виборчу дільницю приходило мало людей, то членів комісії розподілили на групи по три особи. Їх групу, в тому числі обвинувачену, вивезли до Центрального ринку Херсона. Там свідок запрошувала людей проголосувати, а обвинувачена з молодим чоловіком записували їх. На відео зафіксовано як ця жінка і обвинувачена спілкуються, працюючи в виборчій комісії.
Показання дала знайома, якій обвинувачена раніше робила манікюр. Свідок підтвердила, що бачила її біля ринку, як вона сиділа за столом, де були скриньки для голосування, та заповнювала документи. Свідок бачила там обвинувачену без маски. Російських військових поряд не було.
Захисник говорив, що до показань свідків необхідно поставитись критично. Одну з них також обвинувачують за участь у незаконному референдумі, а тому її показання, начебто, обумовлені Службою безпеки України. Інша жінка буцімто має неприязнь до обвинуваченої на ґрунті невдоволення якістю послуг манікюру.
Але суд ці доводи відхилив. Свідки були приведені до присяги та попереджені про кримінальну відповідальність за неправдиві показання. Та обставина, що свідок є обвинуваченою в іншому кримінальному провадженні, не може бути підставою для неврахування її показань. Крім того, ці свідчення не є єдиним доказом винуватості.
Жінку засудили до 7 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Додатково їй забороняється на 15 років обіймати будь-які посади в органах державної влади, місцевого самоврядування і займатися діяльністю, повʼязаною з виборчим процесом.